14 błędów w CV, przez które możesz nie dostać pracy
14 błędów w CV, przez które możesz nie dostać pracy

14 błędów w CV, przez które możesz nie dostać pracy

Przesyłasz CV do wielu pracodawców, ale ciągle nie dostajesz zaproszeń na rozmowy kwalifikacyjne? Być może Twój dokument zawiera błędy, przez co pracodawca nie jest zainteresowany Twoją kandydaturą. Zadajesz sobie pytanie, co w moim CV jest nie tak? Dlaczego nie zostałem zaproszony na rozmowę, skoro spełniam wszystkie wymagania podane w ofercie pracy? Przygotowaliśmy dla Ciebie przydatne wskazówki, zwiększające Twoją szansę na zatrudnienie. Zapoznaj się z listą 14 najczęstszych błędów w CV, przez które kandydaci nie dostają pracy.

 

1. Niepotrzebne dane osobowe lub ich brak

Profesjonalne CV powinno zawierać tylko najważniejsze informacje. Kandydaci często zapominają o tym i dodają zbędne dane, które są zupełnie nieużyteczne pracodawcom.  Należy pamiętać, że każdy niepotrzebny element może odciągnąć uwagę osób rekrutujących od istotnych informacji, decydujących o Twoim zatrudnieniu.

Co warto usunąć z CV?

- nazwisko panieńskie,

- miejsce urodzenia,

- dwa adresy,

- stan cywilny,

- liczbę posiadanych dzieci.

 

Jakie dane powinny być zawarte?

- imię i nazwisko,

- miejscowość,

- numer telefonu,

- adres e-mail.

 

2. Nieprofesjonalny adres e-mail

Jeśli myślałeś, że to nie ma znaczenia, to jesteś w błędzie. Adres e-mail powinien także wyglądać profesjonalnie.

Przykład:

Źle: gruszka123@xxxx.pl

Dobrze: jan.kowalski@domena.pl lub podobne kombinacje, takie jak kowalski.jan, jan_kowalski, jkowalski itp.

Masz szereg dostępnych skrzynek pocztowych, z których możesz skorzystać. Pamiętaj, aby nazwa domeny brzmiała poważnie. Stanowczo odradzamy używania domen typu @buziaczek. Stwórz adres mailowy do celów zawodowych.

 

3. Brak podsumowania zawodowego

Dodanie tej sekcji nie jest elementem obowiązkowym. Jednak zrobisz lepsze pierwsze wrażenie, jeśli podsumujesz swoje doświadczenie zawodowe w kilku zdaniach. Jest to idealne miejsce, w jakim możesz pochwalić się swoimi dotychczasowymi sukcesami.

 

4. Nieodpowiednie tło

Wygląd Twojego CV odgrywa dużą rolę w trakcie selekcji kandydatów. To dzięki tym prostym rzeczom, możesz zostać lepiej zapamiętanym przez rekruterów. Zadbaj o odpowiednio dobrane kolory, wyróżnienia nagłówków, a co najważniejsze - o dobre tło. Nie dodawaj na przykład czarnego tła na całym dokumencie. Nie będzie to dobrze wyglądać, a poza tym, o wiele przyjemniej czyta się CV na jasnym tle. Jednak nie oznacza to, że w ogóle nie możesz dodać czarnych elementów graficznych. Często są one świetnym dodatkiem, o ile jest zachowany umiar. 

 

5. Nieprofesjonalne zdjęcie

Niestety kandydaci bardzo często wstawiają nieodpowiednie fotografie w swoim CV. Odbierają sobie w ten sposób szansę na zatrudnienie. Ale jak to? Wyobraź sobie, że rekrutujesz kierowników i otrzymujesz od kandydata CV ze zdjęciem selfie, a do tego z wakacji. Czy nie miałbyś wątpliwości, że jest to odpowiednia osoba na to stanowisko? Oczywiście doświadczenie oraz umiejętności są decydującym czynnikiem wpływającym na ocenę kandydatury, natomiast może mieć to znaczenie, gdy inni kandydaci będą mieć podobne kompetencje. Zależy to też od podejścia osoby rekrutującej oraz od tego, kogo dokładnie pracodawca chciałby mieć w zespole. Nieprofesjonalne zdjęcie może świadczyć o tym, że się po prostu nie przyłożyłeś.

Nie dodawaj zdjęcia:

- selfie,

- z wakacji,

- rozmazanego,

- nieaktualnego,

- zbyt dużego,

- zbyt małego

- w okularach przeciwsłonecznych.

 

A może brak zdjęcia?

Zdjęcie w CV nie jest wymagane, jednak warto je dodać. Pracodawcy lepiej zapamiętują kandydatów, którzy zamieścili swoje zdjęcia w dokumencie. Dzieje się tak, gdyż ludzki mózg najlepiej zapamiętuje obrazy, a nie słowa. Na portalach zawodowych, takich jak LinkedIn, rekruterzy chętniej odwiedzają profile kandydatów z dodanym zdjęciem. Są jednak przypadki, w jakich nie warto załączać fotografii. Jeśli szukasz pracy za granicą, koniecznie sprawdź, czy w danym kraju akceptują CV ze zdjęciem. Na przykład w takich państwach jak Stany Zjednoczone czy Kanada, CV z fotografią nie będzie brane pod uwagę.

 

Jakie zdjęcie dodać?

  1. Profesjonalne. Zrób zdjęcie u fotografa, aby było dobrej jakości. Najlepiej, gdy charakter fotografii będzie dostosowany do stanowiska, na jakie aplikujesz. Takie zdjęcie w CV pomoże Ci z pewnością poprawić swój wizerunek i zrobić na pracodawcy lepsze wrażenie.
  2. Wyraźne. Twoja twarz powinna być widoczna oraz oświetlona.
  3. Odpowiedniej wielkości. Nie ma konkretnych wymogów, co do wymiarów fotografii. Dostosuj swoje zdjęcie do układu graficznego w Twoim dokumencie. Pamiętaj o tym, żeby zdjęcie nie było zbyt małe ani zbyt duże.

A co jeśli nie masz profesjonalnego zdjęcia od fotografa? 

Jeżeli posiadasz jakieś fotografie, ale na nieodpowiednim tle, to wykorzystaj ten prosty trik! Na stronie remove.bg możesz w klika sekund wyciąć tło ze swojego zdjęcia. Następnie w programie Canva, wybierz tło, jakie chciałbyś użyć oraz dodaj wyciętą fotografię. W ten sposób stworzysz na szybko nowe zdjęcie do CV. 

 

6. Brak chronologii

W sekcji „doświadczenie” oraz „wykształcenie” zadbaj o właściwą kolejność. Uporządkuj swoje doświadczenia tak, aby te najświeższe informacje znajdowały się na górze. Gdy w CV jest zachowany porządek chronologiczny, o wiele łatwiej jest zauważyć rekruterowi rozwój kandydata. Pamiętaj także o wpisaniu konkretnych dat, od kiedy do kiedy pracowałeś. Jest to istotna informacja dla osób rekrutujących, ponieważ dzięki temu wiedzą, jak długo pracowałeś dla danej firmy lub w danej branży.

 

7. Pominięcie sekcji

Zdarza się, że w CV brakuje jakiejś ważnej sekcji. Kandydaci najczęściej pomijają rubrykę z umiejętnościami. Jest to błąd, ponieważ właśnie z tej sekcji rekruter dowiaduje się, co potrafisz i w czym jesteś naprawdę dobry. Nie zapominaj o umiejętnościach miękkich (np. bardzo dobra organizacja pracy własnej, zarządzanie 20-osobowym zespołem, skuteczne planowanie itp.). W swoim Curriculum Vitae wymień co najmniej 3-5 umiejętności miękkich. Najlepiej, gdy dopasujesz je do oferty pracy, na jaką aplikujesz. Wpisz także umiejętności twarde (np. obsługa programów, prawo jazdy kat. B, znajomość języków programowania Java, JavaScript, C++).

 

8. Nieaktualne lub brakujące informacje

Niejeden kandydat przesyła swoje CV, którego nie aktualizował od dłuższego czasu. Co może sobie wtedy pomyśleć rekruter? Zazwyczaj, że mu nie zależy na tej pracy lub że kandydat jest po prostu leniwy… Dopisanie kilku pozycji w dokumencie nie powinno zająć dłużej niż 10-15 minut.

Zastanów się, czy nie pominąłeś informacji, jakie mogłyby pomóc Ci w znalezieniu pracy. Może potrafisz obsługiwać jakiś program? Często kandydaci nie wpisują znajomości pakietu MS Office, ponieważ wydaje się im to oczywiste, że każdy potrafi z niego korzystać. Większe firmy niekiedy wykorzystują w procesie rekrutacji system ATS do skanowania CV. Wówczas zawarcie takiej informacji może być czasem decydujące czy Twoje CV zostanie ocenione pozytywnie przez roboty.

 

9. Brak estetyki

Przesłane niestaranne dokumenty nie zrobią dobrego pierwszego wrażenia na pracodawcy. Rekruterzy szczególnie na to zwracają uwagę, gdy na danym stanowisku wymagane jest poczucie estetyki. Pamiętaj o użyciu tabulatorów, o odpowiednich wymiarach nagłówków i dobranych kolorach itp. Zaoszczędzisz dużo czasu, jeżeli skorzystasz z kreatorów CV. Sporo z nich znajdziesz w wersji darmowej lub za niewielką opłatą.

 

10. Literówki i błędy językowe

Oprócz kwestii wizualnych, ważna jest także znajomość ortografii oraz używanie poprawnej polszczyzny. Jeżeli nie jesteś pewien czy Twoje CV nie zawiera błędów, możesz dać je do przeczytania innej osobie, aby sprawdziła poprawność tekstu. Z reguły trudno jest zauważyć wszystkie literówki samodzielnie, nawet gdy czytasz tekst już 10 raz. Innej osobie o wiele łatwiej będzie dostrzec tego typu błędy. Musisz przesłać CV pracodawcy w innym języku? Skonsultuj swój dokument na przykład z tłumaczem danego języka obcego lub z native speaker’em. Jednak należy pamiętać o tym, że nie zawsze masz gwarancje 100%, że nie będziesz mieć wtedy żadnych błędów. 

 

11. Nieodpowiednia czcionka

Redagując CV, wybierz czytelną czcionkę, posiadającą znaki polskie, o ile CV będzie przygotowane w tym języku np. Calibri, Helvetica, Verdana czy Tahoma. Jej wielkość także ma znaczenie. Zbyt mała lub zbyt duża czcionka powoduje, że rekruter niechętnie zapoznaje się z zawartością dokumentu.

 

12. Brak zainteresowań

Mogłoby się wydawać, że dodanie tej sekcji nie ma znaczenia, jednak jest ona pewnym wyznacznikiem, czy posiadasz jakieś pasje. Dodatkowo nietypowe aktywności mogą wzbudzić zainteresowanie osoby rekrutującej. Częstym błędem w CV są informację przedstawiane nazbyt ogólnie, np. muzyka, literatura, sport. Udowodnij, że naprawdę się czymś interesujesz. O wiele bardziej zaciekawisz rekrutera swoją osobą, jeśli sprecyzujesz, co dokładnie lubisz. Na przykład: muzyka klasyczna, literatura XX wieku, pilates.

 

13. Nieaktualna klauzula

Sprawdź, czy w Twoim CV masz aktualną klauzulę informacyjną dotyczącą zgody na przetwarzanie danych osobowych. Powinna ona znajdować się na końcu dokumentu. Jako kandydat nie masz obowiązku jej dodawania, samo wysłanie aplikacji oznacza wyrażenie zgody na jej przetwarzanie. Bezpieczniej jednak ją dodać, gdyż nie każdy rekruter o tym wie.

Niekatulana: „Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych dla potrzeb niezbędnych do realizacji procesu rekrutacji (zgodnie z ustawą z dnia 29.08.1997 roku o ochronie danych osobowych; tekst jednolity: Dz. U. 2016 r. poz. 922).”

Aktualna: Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych dla potrzeb niezbędnych do realizacji procesu rekrutacji (zgodnie z ustawą z dnia 10 maja 2018 roku o ochronie danych osobowych (Dz. Ustaw z 2018, poz. 1000) oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (RODO).”

Jeżeli chcesz, żeby Twoja aplikacja była brana pod uwagę w przyszłych procesach rekrutacyjnych, zamieść jeszcze poniższe zdanie:

"Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez [NAZWA PODMIOTU] w zakresie przyszłych procesów rekrutacyjnych."

Może się zdarzyć, że pracodawca będzie wymagać dodania spersonalizowanej klauzuli informacyjnej podanej w ogłoszeniu o pracę. Zapoznaj się z jej treścią i umieść ją w CV. Pamiętaj jednak o tym, aby ją zmienić, gdy przesyłasz CV do innej firmy.

 

14. Nieodpowiedni format oraz nazwa pliku

Zawsze przesyłaj pracodawcy CV zapisane w formacie PDF. Będziesz mieć wtedy pewność, że Twój dokument jest estetyczny i nic się w nim nie poprzestawia. Pamiętaj również o odpowiedniej nazwie pliku, który ułatwi pracę rekrurerom. Jeżeli pracodawca nie ma szczególnych wymagań co do nazwy, najlepszym rozwiązaniem będzie wpisanie swojego imienia i nazwiska, możesz dodać także nazwę stanowiska oraz firmy. 

Przykłady:

- CV Anna Kowalska, CV – Anna Kowalska, Anna Kowalska – CV, CV_Anna Kowalska itp.

- CV Anna Kowalska – Rekruter

- Anna Kowalska_CV_Rekruter_BLS

Każdy taki szczegół sprawi, że Twoje CV będzie wyglądać profesjonalnie.

 

Podsumowanie

Przygotowanie dobrego CV wymaga pracy, jednak warto się postarać, aby zaprezentować się pracodawcy z jak najlepszej strony. Sprawdź swój dokument i zobacz, czy Twoje CV nie zawiera wyżej wymienionych błędów. Jeśli tak – koniecznie je popraw. W razie wątpliwości, napisz do nas! Możesz umówić się na konsultacje z naszym doradcą zawodowym, który pomoże Ci przygotować profesjonalne CV.

autor: Administrator

dodano: 09-06-2020

Udostępnij
Email

ottuvaf

09-06-2020

http://mewkid.net/when-is-xicix/ - Amoxicillin 500 Mg Amoxicillin Without Prescription dnc.eljk.bls-group.pl.ymp.ii http://mewkid.net/when-is-xicix/

uasyejokuh

09-06-2020

http://mewkid.net/when-is-xicix/ - Amoxicillin 500 Mg Amoxicillin Online tlq.dpjn.bls-group.pl.nuz.dx http://mewkid.net/when-is-xicix/

inivexi

09-06-2020

http://mewkid.net/when-is-xicix/ - Buy Amoxicillin Amoxicillin 500mg Capsules xne.qpdz.bls-group.pl.srj.ro http://mewkid.net/when-is-xicix/

bijobiavuxewu

09-06-2020

http://mewkid.net/when-is-xicix/ - Amoxicillin 500mg Amoxil Dose For 55 Pounds cnd.wzsn.bls-group.pl.gms.un http://mewkid.net/when-is-xicix/

uvvapigayex

09-06-2020

http://mewkid.net/when-is-xicix/ - Amoxicillin 500 Mg Amoxicillin Online mxo.mxxl.bls-group.pl.nee.np http://mewkid.net/when-is-xicix/

acuuoazimoubi

09-06-2020

http://mewkid.net/when-is-xicix/ - Amoxicillin 500mg Amoxicillin 500 Mg mgv.gack.bls-group.pl.mhl.ht http://mewkid.net/when-is-xicix/